Światowe Dni Młodzieży w Krakowie 2016

O ŚDM

Finał Światowych Dni Młodzieży w Krakowie

Finał Światowych Dni Młodzieży w Krakowie

Ostatni dzień pielgrzymki papieża Franciszka rozpoczął się w Brzegach pod Wieliczką. Po przyjeździe z Krakowa Ojciec Święty pobłogosławił dwa budynki Caritasu: Dom Miłosierdzia dla potrzebujących oraz Dom Chleba, będący magazynem żywności. W międzyczasie na Campus Misericordiae po nocnym czuwaniu budzili się młodzi pielgrzymi i czekali na rozpoczynającą się o 10 Mszę Posłania. Według organizatorów, uczestniczyły w niej ponad 2 miliony wiernych. W trakcie homilii papież znów w porywający sposób przemówił do młodych ludzi:

Sobotnie świadectwo miłosierdzia

Sobotnie świadectwo miłosierdzia

Papież rozpoczął sobotę od wizyty w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, gdzie pierwszym przystankiem Franciszka była kaplica św. Faustyny Kowalskiej. Ojciec Święty spotkał się tam z siostrami ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia oraz modlił się przed grobem polskiej świętej. Następnie papież przejechał papamobile do Bazyliki Bożego Miłosierdzia, gdzie odbyła się Liturgia Pojednania z udziałem młodzieży. W jej ramach Franciszek wyspowiadał ośmioro młodych ludzi.

Piątek: dzień zadumy i modlitwy

Piątek: dzień zadumy i modlitwy

Dzień Franciszek rozpoczął od prywatnej mszy świętej w kaplicy Pałacu Biskupiego w Krakowie. Później odwiedził były nazistowski obóz Auschwitz-Birkenau. Przeszedł w milczeniu samotnie przez bramę obozu i spotkał się z 12 byłymi więźniami obozu zagłady. Modlił się także w celi o. Maksymiliana Kolbego oraz zapalił świecę przed tzw. Ścianą Śmierci. W obozie Birkenau spotkał się ze Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata.

Po południu Franciszek złożył wizytę w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu, gdzie odwiedził kilka oddziałów. Papież spotkał się małymi pacjentami oraz ich rodzinami a także modlił się w szpitalnej kaplicy.

„Miłosierdzie ma zawsze młode oblicze”

„Miłosierdzie ma zawsze młode oblicze”

W progach Domu Arcybiskupów Krakowskich i przy dźwiękach „Hejnału mariackiego” prezydent Jacek Majchrowski przekazał papieżowi Franciszkowi klucze do miasta. Ma to być symbol objęcia rządów w Krakowie przez uczestników ŚDM i papieża. Po krótkiej ceremonii papież wsiadł do biało-żółtego tramwaju z elektronicznym napisem „Tram del Papa” i przejechał na krakowskie Błonia. Towarzyszyli mu najbliżsi współpracownicy z orszaku papieskiego i osoby niepełnosprawne wraz opiekunami. Wzdłuż trasy przejazdu zgromadziły się wielotysięczne tłumy młodzieży, skandującej m.i.n. „Viva el Papa!” i „Papa Francesco!”. Tuż przed wjazdem na Błonia papież przesiadł się do „papamobile”.

Kraków przywitał Franciszka

Kraków przywitał Franciszka

We wtorek po południu samolot papieża Franciszka wylądował na lotnisku w Balicach, gdzie został przywitany przez parę prezydencką oraz kardynała Stanisława Dziwisza. Następnie wsiadł w samochód, żeby pojechać na Wawel – wzdłuż trasy przejazdu nie brakowało krakowian chcących powitać papieża. Dzięki przesiadce do papamobile pod kościołem Najświętszego Salwatora Franciszek mógł pozdrawiać witające go tłumy ludzi.

Rozpoczęły się Światowe Dni Młodzieży, święto miłosierdzia

Rozpoczęły się Światowe Dni Młodzieży, święto miłosierdzia

Uroczystość na Błoniach rozpoczęła się od wniesienia symboli ŚDM – prostego, drewnianego krzyża oraz ikony Matki Boskiej Wybawicielki Ludu Rzymskiego, relikwii św. Faustyny Kowalskiej i św. Jana Pawła II. Na ołtarzu zapłonął Ogień Bożego Miłosierdzia. Gdy młodzi z kolejnych krajów, przekazując sobie symbole ŚDM, przechodzili przez kolejne sektory, na telebimach wyświetlane były filmy przypominające poprzednie edycje ŚDM, a chór śpiewał ich hymny. Tłum był bardzo kolorowy – każda z grup nosiła koszulki albo peleryny w innych barwach, powiewały narodowe flagi. Msza miała piękną oprawę muzyczną, chórem dyrygował Adam Sztaba. Mieszały się języki – liturgia była po łacinie, kazanie po polsku, a modlitwa wiernych m.in. po angielsku i niemiecku. Śpiewy także odbywały się w wielu językach, łącznie z hymnem „Abba Ojcze” na zakończenie.

Papież Franciszek, opiekun ubogich

Papież Franciszek, opiekun ubogich

Powołanie i kapłaństwo

Ojciec Święty Franciszek (właściwie Jorge Mario Bergoglio) – 266. papież w historii Kościoła Katolickiego, urodził się 17. grudnia 1936 roku w Buenos Aires jako najstarsze z piątki dzieci w skromnie żyjącej, religijnej rodzinie włoskich imigrantów z Piemontu. Jego ojciec był kolejarzem, matka zajmowała się domem. Młody Bergoglio od dziecka odznaczał się dużą pobożnością, posługiwał m.in. do mszy świętej w trakcie nauki w salezjańskiej szkole podstawowej. Początki jego powołania sięgają czasów technikum i związane były z wrażeniem, jakie wywarł na Jorge nieznany mu z imienia i nazwiska spowiednik. Bergoglio miał wówczas 17 lat.

Dni w Diecezjach – zobacz, co dzieje się w Twoim mieście

Dni w Diecezjach – zobacz, co dzieje się w Twoim mieście

Każda z 27 polskich diecezji i 14 archidiecezji goszczących pielgrzymów przygotowała specjalny program na Dni w Diecezjach, które odbędą się między 20 a 25 lipca. W ich trakcie uczestnicy Światowych Dni Młodzieży będą mogli poznać historię polskich miast i lokalnych świętych, zwiedzić najważniejsze zabytki, wziąć udział we wspólnych modlitwach i wydarzeniach liturgicznych oraz świętować i bawić się razem z parafianami. Oto niektóre z atrakcji przewidzianych w ramach Dni w Diecezjach.

Patroni Światowych Dni Młodzieży

Patroni Światowych Dni Młodzieży

Jan Paweł II – Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach 18 maja 1920. Tam uczęszczał do gimnazjum, a w 1938 r. przeniósł się z ojcem do Krakowa, gdzie rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1942 r. wstąpił do tajnego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie, a święcenia kapłańskie otrzymał 1 listopada 1946 r. Następnie udał się do Rzymu, gdzie kontynuował studia do 1948 r. Był jednym z pionierów duszpasterstwa „turystycznego” młodzieży w parafii św. Floriana w Krakowie; wędrował z młodymi po górach, pływał na kajakach.

Osobowość ks. Karola Wojtyły, umiejętność rozmawiania z młodymi sprawiały, że jego kazania przyciągały wielu młodych ludzi. W 1958 r. został mianowany biskupem. Wkrótce potem aktywnie uczestniczył w pracach przygotowawczych do Soboru Watykańskiego II oraz w samym soborze. Po śmierci arcybiskupa Eugeniusza Baziaka w 1963 r. został metropolitą krakowskim, a cztery lata później papież Paweł VI uczynił go kardynałem. Szybko stał się znanym nie tylko w Polsce autorytetem Kościoła, filozofem, myślicielem i teologiem. Po śmierci Jana Pawła I w dniu 16 października 1978 roku papieżem został wybrany Polak. Karola Wojtyła przyjął imię Jan Paweł II.


Historia Światowych Dni Młodzieży

Historia Światowych Dni Młodzieży

Młodzi Rzymianie inspiracją

By dotrzeć do początków ustanowienia tego międzynarodowego święta młodych, należy cofnąć się do Niedzieli Palmowej 1979 roku. Na Janie Pawle II ogromne wrażenie zrobiła procesja młodych rzymian, którzy w dłoniach trzymali palmy. Mając w pamięci ten obraz, Papież pięć lat później, w 1984 roku, postanowił zaprosić młodzież z całego świata na obchody Niedzieli Palmowej. Spotkanie odbyło się 15 kwietnia, a na jego zakończenie Jan Paweł II przekazał zgromadzonym Krzyż Roku Jubileuszowego, który sam niegdyś otrzymał od rzymskiej młodzieży.

Ten drewniany krzyż miał być symbolem misji dawania świadectwa wiary. Dziś zaś jest także symbolem Światowych Dni Młodzieży. „Ponieście go na cały świat jako znak miłości, którą Pan Jezus umiłował ludzkość, i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest ratunek i odkupienie” – wezwał wtedy Jan Paweł II.