Światowe Dni Młodzieży w Krakowie 2016

Sobotnie świadectwo miłosierdzia

– Pan chce, byśmy dzisiaj jeszcze głębiej doświadczyli jego miłosierdzia. Abyśmy nigdy nie oddalili się od Jezusa, nawet kiedy myślimy, że ze względu na nasze grzechy jesteśmy najgorsi – tłumaczył pielgrzymom w Łagiewnikach papież Franciszek. To właśnie miłosierdzie było przewodnim tematem dnia wypełnionego wydarzeniami liturgicznymi.

Papież rozpoczął sobotę od wizyty w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, gdzie pierwszym przystankiem Franciszka była kaplica św. Faustyny Kowalskiej. Ojciec Święty spotkał się tam z siostrami ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia oraz modlił się przed grobem polskiej świętej. Następnie papież przejechał papamobile do Bazyliki Bożego Miłosierdzia, gdzie odbyła się Liturgia Pojednania z udziałem młodzieży. W jej ramach Franciszek wyspowiadał ośmioro młodych ludzi.

Kolejna liturgia miała miejsce w znajdującym się nieopodal Sanktuarium św. Jana Pawła II i była skierowana do polskiego duchownych. W świątyni, w której sprawował mszę Franciszek, zgromadziło się ok. 2 tysiące księży, zakonników, zakonnic, osób życia konsekrowanego oraz seminarzystów z Polski. Papież wygłosił kazanie, w którym także nawiązał do miłosierdzia:

Wezwanie Jezusa do otwarcia drzwi i szerzenia miłości oraz miłosierdzia jest skierowane także do nas. Jakże nie usłyszeć tu echa wielkiej zachęty św. Jana Pawła II: „Otwórzcie drzwi”. Jednak w naszym życiu kapłanów i osób konsekrowanych często może pojawić się pokusa, by ze strachu lub wygody pozostać trochę zamkniętych w nas samych i w naszych środowiskach. Jezus jednak wskazuje drogę tylko w jednym kierunku: wyjść z naszych ograniczeń, z nas samych. To podróż bez biletu powrotnego.

Po liturgii papież wziął udział w obiedzie z młodzieżą, na który zaproszono po dwoje przedstawicieli z każdego kontynentu, chłopca i dziewczynę, oraz dwie osoby z Polski. Obecny był także kardynał Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, oraz tłumacz.

Młodzież przez cały dzień czekała jednak na wieczorne czuwanie modlitewne na Campus Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką. Po przyjeździe na miejsce głównego wydarzenia Franciszek przekroczył specjalnie na to wydarzenie zbudowaną Bramę Miłosierdzia, a towarzyszyło mu w tym pięcioro osób. Wydarzenie rozpoczęło się od widowisko artystyczno-religijne w wykonaniu Teatru Tańca Mira. Inscenizacja przerywana była świadectwami miłosierdzia i wiary, wygłoszonymi przez trójkę młodych ludzi: Polkę, Syryjkę oraz Paragwajczyka. Po poruszających świadectwach Natalii, Rand oraz Miguela głos zabrał papież Franciszek, który mówił, że w dzisiejszym niespokojnym świecie młodzież musi być aktywna!

Następnie rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu, w trakcie której odsłonięto Ołtarz Pokoju, zaprojektowany przez Mariusza Drapikowskiego. Wieczór podsumował koncert uwielbieniowy „Credo In Misericordiam Dei” o charakterze ekumenicznym. Wśród wykonawców byli między innymi śpiewająca zakonnica Cristina Scuccia, Krzysztof Iwaneczko oraz Kasia Wilk.