Światowe Dni Młodzieży w Krakowie 2016

Finał Światowych Dni Młodzieży w Krakowie

Modlitwa, wzruszenia, podziękiwania, owacje i śpiew – w takiej atmosferze Brzegi i Kraków pożegnały wylatującego dziś papieża Franciszka. Następne Światowe Dni Młodzieży już w 2019 roku w Panamie!

Ostatni dzień pielgrzymki papieża Franciszka rozpoczął się w Brzegach pod Wieliczką. Po przyjeździe z Krakowa Ojciec Święty pobłogosławił dwa budynki Caritasu: Dom Miłosierdzia dla potrzebujących oraz Dom Chleba, będący magazynem żywności. W międzyczasie na Campus Misericordiae po nocnym czuwaniu budzili się młodzi pielgrzymi i czekali na rozpoczynającą się o 10 Mszę Posłania. Według organizatorów, uczestniczyły w niej ponad 2 miliony wiernych. W trakcie homilii papież znów w porywający sposób przemówił do młodych ludzi:

Bóg zawsze czeka na nas z nadzieją, nawet gdy zamykamy się w naszych smutkach, ciągle rozpamiętując doznane krzywdy i przeszłość. Ale przywiązywanie się do smutku nie jest godne naszej postury duchowej! Jest to w rzeczywistości jakiś wirus, który zaraża i blokuje wszystko, który zamyka wszelkie drzwi, który uniemożliwia rozpoczęcie życia na nowo, ponowny start. Bóg jest jednak nieustępliwy w nadziei: zawsze wierzy, że możemy się podnieść i nie poddaje się, widząc nas przygaszonych i bez radości. Jesteśmy bowiem zawsze Jego umiłowanymi dziećmi.

Po mszy Franciszek zwrócił się z podziękowaniami do kardynałów Stanisława Dziwisza i Stanisława Ryłko, podkreślając znaczenie pracy włożonej przez nich w przygotowanie tegorocznych spotkań. Przede wszystkim jednak papież podziękował młodym pielgrzymom, którzy zdecydowali się przyjechać do Krakowa, życząc, by ŚDM przyniosło im „duchowe dotlenienie, abyście mogli żyć i postępować w miłosierdzie, kiedy powrócicie do swoich krajów i swoich wspólnot”. Na koniec, zgodnie z tradycją spotkań, ogłosił, że 34. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Panamie w 2019 – czym wywołał salwę radości wśród panamskich pielgrzymów.

Popołudnie to już wydarzenia w Krakowie. Przed wyjazdem z Franciszkańskiej Ojciec Święty zgotował zebranym przed Pałacem Arcybiskupów wiernym niespodziankę, ukazując się w oknie papieskim po raz ostatni, by ich pozdrowić i pobłogosławić W Tauron Arena papież spotkał się z wolontariuszami, Komitetem Organizacyjnym ŚDM oraz dobroczyńcami. Zgromadzeni w hali wolontariusze przywitali Franciszka owacją, skandując po hiszpańsku „Esta es la juventud del papa” – „To jest młodzież papieża”. Ojciec Święty po raz kolejny podziękował za zaangażowanie w organizację krakowskiego festiwalu miłosierdzia. Z Tauron Areny papież udał się w stronę lotniska Balice, skąd odleciał do Watykanu polskimi liniami lotniczymi.