Światowe Dni Młodzieży w Krakowie 2016

Piątek: dzień zadumy i modlitwy

Choć Światowe Dni Młodzieży to wielkie i radosne święto katolików z całego świata, podczas piątkowych uroczystości nie brakowało zadumy nad sensem cierpienia i ofiary. Papież Franciszek odwiedził niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau i Szpital Dziecięcy w Prokocimiu. Na krakowskich Błoniach odbyło się także nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

Dzień Franciszek rozpoczął od prywatnej mszy świętej w kaplicy Pałacu Biskupiego w Krakowie. Później odwiedził były nazistowski obóz Auschwitz-Birkenau. Przeszedł w milczeniu samotnie przez bramę obozu i spotkał się z 12 byłymi więźniami obozu zagłady. Modlił się także w celi o. Maksymiliana Kolbego oraz zapalił świecę przed tzw. Ścianą Śmierci. W obozie Birkenau spotkał się ze Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata.

Po południu Franciszek złożył wizytę w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu, gdzie odwiedził kilka oddziałów. Papież spotkał się małymi pacjentami oraz ich rodzinami a także modlił się w szpitalnej kaplicy.

Następnie, Ojciec Święty pojawił się na Błoniach, gdzie 800 tysięcy wiernych czekało na nabożeństwo drogi krzyżowej. Każda stacja dotyczyła jednego z problemów, z którymi zmaga się współczesny świat - m.in. biedy, głodu i cierpienia; konkretne wspólnoty Kościoła pokazują, że niesie on miłosierdzie i pomaga w trudnych chwilach. Każdej ze stacji towarzyszyła także oprawa artystyczna.

Na koniec dnia, w rozmowie z papieskiego okna, Franciszek zwrócił młodym uwagę, że zarówno męka Chrystusa, jak i koszmar jaki miał miejsce w obozach zagłady powinny być stale w naszej pamięci, bowiem okrucieństwo jest stale obecne w naszym świecie:

– Nie chcę mówić gorzkich słów, ale muszę powiedzieć prawdę. Okrucieństwo jeszcze się nie skończyło w Auschwitz-Birkenau. Także dziś torturuje się ludzi. Wielu więźniów jest poddawanych torturom, by zmusić ich do mówienia. Kobiety i mężczyźni stłoczeni w więzieniach. Żyją w nich jak zwierzęta. W dzisiejszym świecie nadal istnieje okrucieństwo.